چرا 5 اسفند روز مهندس نام گرفت ؟

اسفند ۵, ۱۳۹۶ توسط kurdcpss0
روز مهندس گرامی باد
روز مهندس

تاریخ روز #مهندس و علت نامگذاری به روز مهندسی

جعفر محمد بن محمد بن حسن توسی، مشهور به خواجه نصیرالدین در ۵ اسفند ۵۷۹ در توس دیده به جهان گشود. خواجه نصیرالدین توسی شاعر فیلسوف، متکلم، فقیه، دانشمند، ریاضی دان و منجم ایرانی سده هفتم است.
به احترام این دانشمند بزرگ ایرانی پنجم اسفند ماه ، روز مهندس نام گرفته است . با توجه به دستاورهای فراوان این دانشمند بزرگ ایرانی، انتخاب این روز به یاد او انتخاب به جایی است.

با اینکه بیش از 7 قرن از درگذشت خواجه نصرالدین طوسی می‌گذرد اما هنوز هم بسیاری از دستاوردهای علمی و آراء این دانشمند ایرانی قابل استفاده و استناد است.
خواجه نصرالدین طوسی از بزرگترین فلاسفه و ریاضی‌دانان و دانشمندان ایرانی است .

وی از اهالی جهرود از توابع قم بوده که در تاریخ 15 جمادی الاول سال 597 هجری قمری در مشهد مقدس به دنیا آمد و به همین دلیل مشهور به طوسی است.

وی در تمام علوم متداول آن زمان، از مفاخر و بزرگان به شمار می رفت، پرورش وی در عصری صورت گرفت که مشکلات زیادی گریبانگیر مردم و دانشمندان ایران بود.از مشکلات عمده عصر خواجه نصیر طوسی حملات مغول و تسلط متصعبانی بود که با ظهور دانشمندانی مانند او مخالف بودند.

5 اسفند روز مهندس

خدمات و اقدامات خواجه نصیرالدین طوسی

* کتابخانه چهارصد هزار جلدی خواجه نصیر:
از امکانات بزرگ و دست نیافتنی رصدخانه مراغه، کتابخانه آن بود که در تمام کتابهای تاریخی، به مخزن چهارصد هزار جلدی آن اشاره کرده اند.

*تاسیس رصدخانه مراغه:
به دستور وی عملیات ساخت رصد خانه ای با شکوه در مراغه رقم خورد. این رصدخانه روی تپه‌ ای در غرب مراغه در نزدیکی دو روستا به نام‌ های طالب‌ خان و حاجی‌ کرد قرار داشته‌ است که دریاچه ارومیه را می‌توان از دور دست از آنجا دید.

خواجه نصیرالدین طوسی بیش از ۱۸۰ کتاب و رساله علمی در موضوعات متفاوت نوشته است.

 

این روز زیبا را به تمامی مهندسین کشور ،علی الخصوص کودکانی که زمانی مبتلا به بیماری سرطان بوده اند ،و توانستند با روحیه عالی و شجاعتی درخشان این بیماری را شکست دهند و امروز یک مهندس موفق در جامعه باشند ❤️

#سرطان پایان زندگی نیست ،و ترس از بیماری سرطان امروزه بی معنی است.
با خود مراقبتی و پیشگیری ،سرطان را از خود دور نماییم.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

6 − پنج =